Nejde načíst data/Unable To load data

Report any bugs with the Tickstory Lite software here. Please give as much detail as possible so the issue can be identified and resolved as soon as possible.
Post Reply
Drak
Posts: 1
Joined: Tue Dec 12, 2023 5:30 pm

Nejde načíst data/Unable To load data

Post by Drak »

Dobrý den nejde mi načíst data nevím co stím zkoušel jsem to odinstalovat nainstalovat a pořad mi to píše viz obrazek.

==
English:
Hello, I can't load the data, I don't know what I'm doing, I tried uninstalling it, installing it, and the program tells me that, see the picture.
Attachments
2024-01-15-16-24-14.png

tickstory
Posts: 4899
Joined: Sun Jan 06, 2013 12:27 am

Re: Nejde načíst data/Unable To load data

Post by tickstory »

Dobrý den Draku,

Přejděte prosím na Soubor->Nastavení->Úložiště dat Dukascopy a klikněte na tlačítko "Test". Pokud se zobrazí chyba, znamená to, že nemáte přístup k datovým serverům z vašeho internetového připojení/PC. Některé pravděpodobné příčiny toho jsou:

- Váš antivirus nebo firewall blokuje Tickstory v plném přístupu k internetu.
Řešení: Změňte odpovídajícím způsobem svá nastavení, aby měl Tickstory přístup k internetu.

- Vaše země/poskytovatel internetových služeb omezuje váš přístup.
Řešení: Použijte VPN.

Snad to pomůže.

English:

Hello Drak,

Please go to File->Settings->Dukascopy Data Store and click the "Test" button. If you see an error, it means that you cannot access the data servers from your internet connection/PC. Some probable causes of this are:

- Your anti-virus or firewall is blocking Tickstory from fully accessing the internet.
Solution: Change your settings accordingly so Tickstory can access the internet.

- Your country/internet service provider is restricting your access.
Solution: Use a VPN.

Hope this helps.

Post Reply